24.6 C
Kuala Lumpur
spot_img

Capaian internet Malaysia antara yang terpantas didunia

Date:

Share:

Internet adalah penting untuk dunia moden kita, membolehkan segala-galanya daripada video haiwan yang tidak berkesudahan,video-video viral yang menarik perhatian dan membeli-belah dalam talian kepada penyelidikan akademik yang mendalam dan untuk keperluan bekerja dari rumah .

Internet masa kini lebih pantas berbanding sebelum ini. Terutamanya di negara maju, ia membolehkan kita menonton rancangan TV dan filem pada telefon kita, memuat turun fail besar-besaran dalam beberapa minit dan bekerjasama dengan rakan sepasukan dalam masa nyata melalui mesyuarat video penstriman. Walau bagaimanapun, sesetengah pembaca mungkin terkejut apabila mengetahui bahawa negara lain di seluruh dunia mempunyai kelajuan yang lebih pantas. Walaupun anda membayar harga premium untuk perkhidmatan peringkat teratas, beberapa kelajuan internet terpantas di dunia mungkin tidak tersedia di negara anda.

Walaupun 5G di Malaysia masih belum digerakkan pembangunannya sepenuh kuasa, ia tidak menghalang syarikat telekomunikasi (telco) untuk terus meningkatkan kualiti rangkaian 4G sedia ada. Perkara ini dimaklumkan oleh Ookla yang memantau kelajuan internet di seluruh dunia. Ookla telah mengeluarkan laporan mereka mengenai prestasi talian mudah alih di Malaysia untuk suku pertama 2022.

Dalam laporan ini, Ookla juga membentangkan prestasi lima telco di Malaysia iaitu Celcom,Maxis,Digi,U Mobile dan Unifi Mobile. Bagi Yes, ia hanya dinyatakan di dalam ruang prestasi, tiada laporan untuk liputan. Prestasi ini diukur menggunakan maklumat yang diperolehi Ookla menerusi Speedtest Intelligence mereka.

Prestasi 4G Malaysia ala kadar

Ookla mendapati bahawa kelajuan talian mudah alih 4G di Malaysia agak biasa di Asia Tenggara. Kelajuan muat turun 4G masih diterajui oleh Singapura dan diikuti oleh Vietnam dan Thailand. Malaysia mencatat kelajuan median melebihi 20Mbps (22.41Mbps) manakala Indonesia, Filipina dan Kemboja mencatat kelajuan di bawah 20Mbps.

Menariknya, Vietnam mendahului dalam kelajuan muat naik (17.49Mbps) mengatasi Singapura dengan 11.62Mbps. Tetapi Malaysia menduduki tangga tercorot dengan kelajuan muat naik 7.59Mbps, satu tangga di atas Filipina (5.14Mbps).

Kelajuan Internet mengikut Negara 2022

Sehingga November 2021, purata kelajuan internet Malaysia untuk jalur lebar tetap ialah 114.08Mbit/s pada kedudukan ke-45. Kelajuan purata untuk kelajuan sambungan mudah alih juga meningkat kepada 35.06Mbit/s pada kedudukan ke-76 seperti yang dilaporkan World Population Review.

* Kelajuan dalam megabits per second. Kelajuan untuk muat turun.

 

CountryBroadband Speed Mobile Speed2022 Population
Monaco261.8239,783
Singapore255.83105.015,943,546
Hong Kong254.783.587,604,299
Romania232.1759.6719,031,335
Switzerland229.96135.78,773,637
Denmark227.91112.035,834,950
Thailand225.1756.970,078,203
Chile217.621.2319,250,195
France214.0486.5165,584,518
South Korea212.57202.6151,329,899
Hungary210.5560.169,606,259
Liechtenstein204.7838,387
United States203.81110.07334,805,269
Spain201.4761.6246,719,142
China196.57165.381,448,471,400
United Arab Emirates189.07238.0610,081,785
Canada183.8195.7838,388,419
Macau178.962.31667,490
Japan178.7669.02125,584,838
Sweden174.9103.0810,218,971
Luxembourg172.05116.76642,371
Andorra171.4477,463
New Zealand170.5175.914,898,203
Norway168.25177.725,511,370
Netherlands165106.9817,211,447
Israel162.6648.38,922,892
Portugal162.5559.9110,140,570
Poland156.3357.2337,739,785
Moldova154.5642.994,013,171
Taiwan152.0195.5123,888,595
Kuwait149.37157.184,380,326
Lithuania147.0566.252,661,708
Malta144.0670.73444,033
Panama137.3820.444,446,964
Germany136.6683.0683,883,596
Latvia135.2250.071,848,837
Finland135.0588.235,554,960
Belgium125.1269.7611,668,278
Ireland122.5562.665,020,199
San Marino121.434,085
Slovenia115.6174.842,078,034
Slovakia115.1156.015,460,193
Qatar113.88172.182,979,915
Brazil113.0933.92215,353,593
Barbados109.41288,023
Malaysia107.5531.3433,181,072
Italy104.0955.4160,262,770
United Kingdom102.2486.5668,497,907
Russia95.9628.99145,805,947
Saudi Arabia94.64155.9735,844,909
Austria94.3171.819,066,710
Estonia88.4975.291,321,910
Serbia86.7753.828,653,016
Bulgaria86.75142.276,844,597
Trinidad And Tobago85.841.121,406,585
Jordan84.1227.6110,300,869
Australia82.73135.326,068,792
Vietnam78.3443.3298,953,541
Ukraine76.8231.9543,192,122
Bahrain73.9586.041,783,983
Paraguay72.520.657,305,843
Colombia72.1918.3351,512,762
Philippines71.8535.03112,508,994
Uruguay69.9138.083,496,016
Belarus69.4119.419,432,800
Croatia69.09114.764,059,286
Oman68.2891.215,323,993
Guyana65.93794,045
India64.0317.891,406,631,776
Kazakhstan63.2831.7419,205,043
Bahamas61.75400,516
Montenegro60.0344.48627,950
Argentina58.8729.7746,010,234
Peru58.7324.8233,684,208
Grenada57.07113,475
Costa Rica56.3934.015,182,354
Cyprus55.11144.641,223,387
Mexico54.8834.33131,562,772
South Africa54.7552.1960,756,135
Saint Vincent And the Grenadines53.77111,551
Mongolia53.5321.343,378,078
Saint Lucia52.3185,113
Ghana52.112.932,395,450
Kyrgyzstan51.0724.716,728,271
Bosnia And Herzegovina48.5136.613,249,317
Laos48.1630.937,481,023
Uzbekistan45.8819.2934,382,084
Albania45.5561.562,866,374
Turkey43.4848.8585,561,976
North Macedonia43.2464.022,081,304
Madagascar42.8429,178,077
Ivory Coast40.6418.3627,742,298
Belize40.62412,190
Bangladesh40.3113.43167,885,689
Egypt39.9724.95106,156,692
Mauritius39.8530.281,274,727
Greece39.0892.5410,316,637
Ecuador39.0724.6218,113,361
Armenia38.9534.532,971,966
Jamaica37.8444.232,985,094
Tajikistan35.4516.159,957,464
Saint Kitts And Nevis35.4553,871
Senegal35.0123.5917,653,671
Dominica34.972,344
Brunei34.5967.32445,431
Nepal33.8722.3930,225,582
Dominican Republic32.2631.4511,056,370
Iraq31.6642.3342,164,965
Marshall Islands31.6460,057
Nicaragua29.9426.596,779,100
Palestine29.467.575,345,541
Georgia28.6139.843,968,738
Cambodia28.3223.7517,168,639
Indonesia27.8323.12279,134,505
Bolivia27.822.5711,992,656
Maldives27.4266.9540,985
Morocco27.2139.5237,772,756
El Salvador27.0426.856,550,389
Cape Verde26.94567,678
Honduras26.9330.8410,221,247
Rwanda26.2613,600,464
Sri Lanka26.0816.5821,575,842
Liberia25.685,305,117
Burkina Faso25.5422,102,838
Azerbaijan25.140.6910,300,205
Seychelles24.999,426
Bhutan24.76787,941
Lesotho24.642,175,699
Venezuela23.927.6829,266,991
Guatemala23.7229.6918,584,039
Western Sahara23.02626,161
Micronesia22.54117,489
Gabon22.52,331,533
Iran21.3635.4886,022,837
Antigua And Barbuda21.2499,509
Mali20.8229.7921,473,764
Togo20.7636.088,680,837
Fiji20.7628.51909,466
Myanmar20.6928.1955,227,143
Haiti20.6719.7111,680,283
Tanzania19.7713.2363,298,550
Namibia19.5823.182,633,874
Kenya19.3522.1456,215,221
Somalia18.9814.7416,841,795
Djibouti18.271,016,097
Lebanon18.2232.646,684,849
Zimbabwe17.8115,331,428
Nigeria17.6524.74216,746,934
Zambia17.2418.9819,470,234
Benin16.2312,784,726
Vanuatu16.18321,832
Libya16.1216.037,040,745
Suriname15.9342.97596,831
Angola14.8625.8735,027,343
Ethiopia14.1726.17120,812,698
Cameroon13.9431.1827,911,548
Pakistan13.8419.82229,488,994
Papua New Guinea13.689,292,169
Sierra Leone13.568,306,436
Uganda13.5519.0248,432,863
Syria12.7219.2119,364,809
Malawi12.720,180,839
Gambia12.242,558,482
Niger11.6826,083,660
Mauritania11.5519.964,901,981
Botswana11.212,441,162
Burundi11.1812,624,840
Tunisia11.1335.5712,046,656
Algeria10.4318.145,350,148
Mozambique9.2725.0233,089,461
Guinea8.8413,865,691
Afghanistan8.267.2740,754,388
Equatorial Guinea7.951,496,662
Sudan7.9214.5145,992,020
Yemen7.5931,154,867
Turkmenistan4.116,201,943
Cuba4.0125.0211,305,652

Langgan Majalah Forex Malaysia

━ more like this

UN accuses richest countries of ‘imprudent gamble’ in inflation fight

The interest rate rises and austerity the world’s richest nations are using to fight sky-high inflation risk a painful global recession that would hurt...

USD/CAD tergelincir di bawah paras 1.3600 di tengah-tengah kenaikan harga minyak, kelemahan USD yang sederhana

Gabungan faktor mengheret USD/CAD ke paras terendah selama seminggu pada hari Selasa.Harga minyak menaik menyokong loonie dan memberikan tekanan di tengah-tengah USD yang lebih...

Analisa Teknikal NzdUsd 03 Oktober 2022

NzdUsd di Timeframe Daiky (D1).Forecast: Harga Secara keseluruhannya masih lagi dalam kedudukan Downtrend. Harga juga ketika ini masih lagi berada dibawah Resistance semasa menandakan...

EUR/USD akan kekal terpaku pada separuh bawah julat 0.95-1.02 September – SocGen

Ekonomi AS menentukan prospek EUR/USD. Oleh itu, EUR/USD tidak mungkin berlumba lebih tinggi kerana ekonomi Amerika terus mengatasi zon euro, Kit Juckes, Ketua Pakar...

Analisa Teknikal EurJpy 03 Oktober 2022

EurJpy di Timeframe Daily (D1)Forecast: Harga secara keseluruhannya masih lagi dalam kedudukan Uptrend. Ketika ini harga telah berjaya break dan close diatas Resistance semasa...
spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here